"İyi tasarımla büyük tasarım arasındaki fark zekadır."
Tibor Kalman

Baştan Alalım. Nedir bu internet?

İnternet; bugün dünya çapında milyarlarca insanın bağlandığı devasa bir ağdır. Yani senin, benim, bizim dahil olduğumuz büyük bir platform. Bir sahibi yoktur, ya da kurallarının geçerli olduğu tek bir kurum. Potansiyel olarak herşeye ulaşabileceğin tamamen özgür bir platform!

Bunun anlamı...

Evet! Bunun anlamı yalnızca cebinizdeki telefonu kullanarak sayamayacağınız kadar çok insanla iletişime geçebilir hatta bunu bir adım öteye taşırarak onları firmanıza veya işletmenize çekebilirsiniz. Elinizde zaten böyle bir güç varken gücü kullanmayı kim ister ki?

"İnternetin gücü seninle olsun"

Darth Vader

Peki bu benim ne işime yarayacak?

Güven. Firmanızın sosyal medya hesapları olması elbette güzel bir şeydir ancak müşterileriniz iş satın alıma geldiğinde herkesin açıp fotoğraf atabildiği sosyal medya hesaplarından çok güvenli ödeme yöntemleri olan veya üzerine uğraşıldığı belli sertifikalı ve güvenilir web sitelerini tercih edecektir.

İnternette var olmanın yararı yalnızca bu da değil. Eğer yerel bir işletme sahibi iseniz o an o civarda olan bir müşteri sizin hizmet sektörünüz ile ilgili bir arama yaparsa yol haritaları ve arama sonuçları potansiyel müşterinizi doğruca sizin işletmenize götürebilir. Hizmet verdiğiniz bu yeni müşterinin ise size yeni bir müşteri grubu açabileceğini belirtmeye gerek bile yok.

Tasarım bu işin neresinde?

İşte burada iş bize düşüyor. Burası büyük bir platform ve büyük platform büyük rekabet demek, ancak potansiyel müşterileriniz bu rekabet ile ilgilenmekten çok gördüğü şeye odaklanıyor. Pek çok fazla seçeneğe bakıyor ve gözüne hoş geleni seçiyor. Eğer eski ve hantal bir web sitesi veya duvar gibi tasarımlar kullanıyorsanız geçmiş olsun, yarışı kaybettiniz.

"Darth Vader haklı"

Usta Yoda

Ne yapmalıyım?

Müşterilerinizin ilgisini çekecek sosyal medya bannerları, reklamlar, canlı ve hareketli görseller ve tabi ki insanın içini açacak bir web sitesi hazırlamalısınız. Tabi bunları hazırlasanız bile iş burada bitmiyor artık elinizdeki tasarımları ve web sitenizi müşterinin önüne koymanız, onun arama sonuçlarında en üstlere çıkmanız yani bir SEO çalışması yapmanız gerek. 

Bütün bunları yapmak ciddi efor ve zaman ister. Müşterileriniz siz tasarımlarınızla uğraşırken elinizden kayıp gidebilir, bu yüzden siz en iyisi bunları sizin yerinize yapabilecek birileri ile çalışın.